14 снежня а 18-й гадзіне адкрыццё персанальнай выставы Таццяны Жыткоўскай

• 14.12.2017
14 снежня а 18-й гадзіне, напярэдадні Дня беларускага кіно, у выставачнай зале Музея гісторыі беларускага кіно (г. Мінск, вул. Свярдлова, 4) адкрыецца персанальная выстава Таццяны Жыткоўскай, кінарэжысёра і мастака-пастаноўшчыка Студыі анімацыйных фільмаў "Нацыянальнай кінастудыі "Беларусьфільм".

"Усяго – гэта не пытанне і не сцвярджэнне. Гэта прамежкавая
справаздача аб тым, што было зроблена мной у мультыплікацыі і ў
жывапісу", – так фармулюе сваю задуму аўтар.

Таня Жыткоўская нарадзілася ў горадзе Варонеж, Расія. Скончыла мастацкую школу імя Ахрэмчыка ў Мінску і Беларускую дзяржаўную акадэмію мастацтваў, аддзяленне манументальна-дэкаратыўнага жывапісу (1975).
Пасля заканчэння Акадэміі працуе на кінастудыі "Беларусьфільм". Удзельнік і прызёр міжнародных фестываляў анімацыйнага кіно. Член саюза прафесійных мастакоў Ізраіля. Карціны Таццяны Жыткоўскай (Тані Найман) экспанаваліся на шматлікіх персанальных і групавых выставах у Ізраілі і ЗША, знаходзяцца ў прыватных калекцыях Беларусі, Расіі, Ізраіля, Польшчы, Амерыкі.

Наведвальнікі выставы змогуць пазнаёміцца ​​з падборкай рэжысёрскіх работ Таццяны Жыткоўскай – мультфільмамі "Дыназаўрык" (1982), "Сны позняй восені" (1988), а таксама мультсерыялам "Пра дзяўчынку Жэню" (2011 - 2017).

Адрас:
Музей гісторыі беларускага кіно; г. Мінск, вул. Свярдлова, 4; тел. 327-10- 75 / 8029 627-10-75

Час працы:
Штодня – з 10:00 да 19:00

Кошт білетаў:
2 руб. – для дзяцей з 6 гадоў і школьнікаў;
2,5 руб. – для студэнтаў і пенсіянераў;
3,5 руб. – для ўсіх іншых катэгорый наведвальнікаў.